Да имаш или да бъдеш
Ерих Фром
21.00 лв.
- автор: Ерих Фром
- издателство: Кибеа
- поредица Познай себе си
- превод: Лилия Енева
- дизайн: Красимира Деспотова
- редактор: Саша Попова
- година: 2024
- страници: 304
- корица: мека
- ISBN: 9789544740686
Описание
Книгата е посветена на двата основни типа житейска нагласа: стремежа „Да имаш“ и стремежа „Да бъдеш“, на тяхната борба за господство над човешката душа.
Според Ерих Фром нагласата „да имаш“ ориентира човека към материалните притежания и властта и е обвързана с алчност, завист и агресивност, докато нагласата „да бъдеш“ е насочена към удоволствието от споделеното преживяване и творческата активност и се мотивира от любовта.
„Да имаш или да бъдеш“ изследва проявите на двата модуса на съществуване в различните аспекти на всекидневния живот, в процесите на усвояване на знания и общуване, очертава особеностите на ключови понятия и ценности като радостта и прошката, солидарността и изкуството да се живее ТУК И СЕГА.
Допълнителна информация
Тегло | 0.250 кг |
---|---|
Размери | 13 × 20 × 2 см |
Автор
Ерих Фром (1900–1980) е сред най-блестящите мислители на ХХ век в областта на психологията, психоанализата, философията и социалните науки. Ученик на Фройд, той е сред основателите на неофройдизма, като името му се свързва с прочутата Франкфуртска школа на критичните мислители. Фром оспорва постулата на своя учител, че решаващ фактор за развитието на личността са биологичните фактори, изтъквайки първостепенната роля на средата. Проблемите, свързани с културата и обществото, представляват особен интерес за концепциите му, които оказват сериозно влияние върху развитието на социологията и психологията.
Роден е в Германия, следвал е в университетите в Хайделберг и в Мюнхен и в Института по психоанализа в Берлин. Заради еврейския си произход е принуден да напусне нацистка Германия през 1932 г. Изнася лекции в Мексико, където е професор по психоанализа в Националния университет, а също и в САЩ – в колежа „Бенингтън“, в „Йейл“, в Мичиганския щатски университет и в Нюйоркския университет.
Неговите книги, превърнали се в класика на психологическата и психоаналитичната литература, продължават да бъдат сред най-превежданите и преиздавани заглавия в света. Част от най-забележителните му трудове са „Изкуството да обичаш“, „Изкуството да бъдеш“, „Да имаш или да бъдеш“, „Душата на човека“, „Бягство от свободата“, „Здравото общество“, „Анатомия на човешката деструктивност“ и много други.
Трябва да влезнете в профила си, за да публикувате отзив.
Отзиви
Все още няма отзиви.