История на Византийската империя
Том 1, Период II (518-610)
19.90 лв.
- автор: Ф. И. Успенски
- издателство: Изток-Запад
- превод от руски: Ива Николова
- година: 2023
- страници: 192
- корица: твърда
- ISBN: 9786190112532
Описание
Втората част от енциклопедичния труд на великия руски историк разглежда бурния период на възхода на Византийската империя като завоевателна и съзидателна сила между 518 и 610 г. след смъртта на император Анастасий и възкачването на престола на Юстиниан I.
Цялото царуване на яркия византийски властник е пропито с копнежа му за възстановяване на Римската империя. Той остава в историята и с бурното строителство; не само перлата „Света София“ в Константинопол, но и редица други сгради са определяни като чудо на архитектурата. Показани са усилията му за кодификацията на действащото римско право в неговия „Corpus Iuris Civilis“, който се използва от науката до ден днешен. Стремежът му за централизиране на огромната империя води до създаването на поземления кадастър, данъчното облагане на земята и въвеждането на системата на наследствената аренда. И всичко това е подчинено на основната цел: обединяването на обширната и разнородна империя чрез налагането на единство на вярата и закона.
Успенски представя и силното влияние на съпругата на Юстиниан – императрица Теодора, съпроводено с интересни подробности и противоречиви оценки, като обръща особено внимание на свидетелствата на историка на императора Прокопий Кесарийски.
Руският учен не отминава без внимание процъфтяването на търговията и връзките с Изтока на Византийската империя, проявите на т.нар. циркови партии и въстанието „Ника“, установяването на позорното и мракобесническо управление на Фока до възцаряването на Ираклий, когато настъпва нова ера в развитието на могъщата държава.
Книгата на български ще е в пет тома, първият том е в две части.
Том 1
Период I (до 527 г.). Елементи на формиране на византинизма
Период II (518–610). От Юстиниан I до Ираклий
Том 2
Период III (610–716) Ираклий и неговите приемници
Период на иконоборството (717–867)
Том 3
Период на македонската династия (867–1057)
Том 4
Период VI. Комнини (1057–1185)
Период VII. Разпадане на империята (1185–1204)
Том 5
Ласкариди (1204–1261) и Палеолози (1261–1453)
Допълнителна информация
Тегло | 0.320 кг |
---|---|
Размери | 17 × 24 × 2.5 см |
Автор
Фьодор Иванович Успенски (на руски: Фёдор Иванович Успенский) е руски историк, византолог и археолог. Той е сред най-видните представители на позитивистичната школа в руската историография. Преобладаваща част от трудовете му са посветени на обществено-политическата и културна история на Византия и отчасти на мястото на славяните в историческото развитие на империята. Според него византийският обществен модел се крепи на 3 стълба: селската община, православието и силната императорска власт. Децентрализацията и упадъкът на селската община според Успенски са в основата на упадъка на империята и на нейната гибел.
Трябва да влезнете в профила си, за да публикувате отзив.
Отзиви
Все още няма отзиви.