Палач на любовта
Ървин Ялом
25.90 лв. – 29.90 лв.
- автор: Ървин Ялом
- издателство: Изток-Запад
- превод от английски: Ангелин Мичев
- година: 2023
- страници: 336
Описание
Тази книга съдържа десет истински истории на хора с психични проблеми. Или по-скоро десет разказа за преображения. Защото пациентите, потърсили психотерапевтична помощ от Ървин Ялом, с негово съдействие се спускат до неподозирани дълбини в самите себе си. Там, където са ужасът от неизбежността на смъртта, изолацията и безсмислието на живота, но и абсолютната свобода. И от тези дълбини те изплуват с освобождаващо знание, което променя цялостното им светоусещане.
Всеки един от описаните случаи отразява неповторима, сложна и наситена с драматизъм човешка история.
* * *
Тук ще се сблъскаме с някои от най-често срещаните проблеми: страх от смъртта, самота, себепрезрение, агресивност, сексуална зависимост, затлъстяване, разрушителна любовна натрапливост, резки промени в настроението, липса на смисъл, депресия, импотентност…
Тези десет истории са истинско доказателство, че е възможно човек да се изправи лице в лице с жестоките истини на битието и да впрегне това познание в постигането на личностна промяна и израстване.
Повече за книгата и интересната личност на Ървин Ялом разказва в интервю за „Артефир“ опитният психолог и екзистенциален терапевт д-р Пламен Димитров.
Допълнителна информация
Тегло | Няма |
---|---|
Размери | Няма |
корица | мека, твърда |
Автор
Ървин Д. Ялом е професор емеритус по психиатрия на Училището по медицина на Станфордския университет. Носител е на наградата „Едуард Стрекър“ за 1974 г., наградата на Американската психиатрична асоциация за 1979 г., наградата за цялостен принос на Американската асоциация по групова психотерапия за 2017 г. и наградата за цялостен принос на Американската психологична асоциация за 2018 г. Автор е на книгите „Когато Ницше плака“ (за която е награден със златен медал на клуба „Общност на нациите“ за художествена литература), „Палач на любовта“, „Моят път към себе си“, „Изцелението (на) Шопенхауер“, „Мама и смисълът на живота“ и превърналите се в класика учебници „Стационарна групова психотерапия“ (Inpatient Group Psychotherapy) и „Екзистенциална психотерапия“. Живее в Пало Алто, Калифорния.
откъс
Героите и в други от историите си служат със сексуалния акт като с талисман срещу старостта, немощта и наближаващата смърт. С това може да бъде обяснено натрапливото желание за безразборен секс на един млад мъж, болен от смъртоносен рак („Ако изнасилването не беше престъпление“), и вкопчеността на един старец в трийсет и пет годишните пожълтели писма от отдавна мъртва любовница („Не си отивай кротко“). В многогодишната си работа с ракови пациенти, очакващи своя близък край, аз различих два особено ефективни и разпространени способа за облекчаване на страха от смъртта, две вярвания или делюзии, които осигуряват известно усещане за сигурност. Първият е вярата в собствената изключителност, а вторият вярата в съществуването на всесилен спасител. И макар това да са наистина делюзии, тъй като представляват „устойчиви неистинни вярвания“, аз не използвам термина делюзия в отрицателен смисъл: това са всеобщи вярвания, които на едно или друго ниво в съзнанието си поддържа всеки, и за това свидетелстват неедна от тези истории…още
Трябва да влезнете в профила си, за да публикувате отзив.
Отзиви
Все още няма отзиви.