Пат Хоби, сценарист в Холивуд

Разкази | Ф. С. Фицджералд

14.00 лв.

Описание

Десет години по-рано Пат Хоби е бил преуспяващ сценарист в Холивуд, притежавал е къща с басейн и е бил канен на всички бляскави събития. Днес е изпаднал, на 49, вечно безпаричен, с няколко развода зад гърба си и неизменно алкохолен дъх. Доста време прекарва по барове и конни състезания, но и редовно обикаля студиите с надеждата да му възложат някаква задача. Това се случва рядко – но пък Пат често изпада в нелепи ситуации и става герой в смешни случки.

Скот Фицджералд пише цикъла разкази за Пат Хоби през 1939 – 1940, когато самият той работи в „Юнивърсал“, и от личен опит представя в хумористична светлина Холивуд, където за един сценарист „компанията, с която се храниш на обяд, е по-важна от онова, което диктуваш в кабинета си“.

„Той притежаваше едно от най-редките качества в литературата: чар.“
Реймънд Чандлър

„Хубавите разкази се пишат сами. Лошите трябва да бъдат написани.“
Ф. Скот Фицджералд

„Талантът на Скот беше естествен като шарката върху крилца на пеперуда.“
Ърнест Хемингуей

„В написаното от него се съдържа магия, овладяна и сладостна магия, както при виртуозно изпълнение на струнен квартет.“
Реймънд Чандлър

Допълнителна информация

Тегло 0.300 кг
Размери 14 × 21 × 2 см

Автор

Животът на Франсис Скот Кий Фицджералд, въплъщението на „изгубеното поколение“ – течение сред младите американски писатели, характерно със загубата на илюзиите през годините след Първата световна война – му дава богат материал за романите и разказите, които създава. Роден като католик в Минесота, прекарва детство в странстване, което не му пречи да намира приятели; изключен е от „Принстън“ и служи за кратко в армията; жени се за девойка от висшето общество – Зелда Сеър, а съвместният им живот, белязан от тежко пиянство от негова страна и изневери и психическа нестабилност от нейна, преминава на Френската Ривиера, а след това и в Париж; прави няколко опита да пише сценарии в Холивуд; има афера с авторката на клюкарска хроника Шийла Греъм, която много прилича на младата Зелда; накрая умира от инфаркт на 44 години. Чиста истина – това няма как да се измисли.
Излива всичко това в романите си. Главният герой в първия – „Отсам Рая“ (1920), е млад безделник, нещастен в любовта, но убеден в славното си литературно бъдеще. Книгата носи на автора си слава и възможност да печели добре от разказите си. „Красиви и прокълнати“ (1922 г.) съдържа тънко завоалирани портрети на Фицджералд и Зелда, които вече имат проблеми с алкохола и психическото си здраве. Във „Великият Гетсби“ (1925 г.) енигматичният Джей Гетсби, известен с фамозните си партита, е преследван от призрака на изгубената любов и миналото, което никога няма да се върне. Фактът, че го виждаме само през замаяните очи на неговия неоткрояващ се с нищо и скучноват съсед Ник, допълнително допринася за загадката около него. „Нежна е нощта“ (1934 г.) се връща към Ривиерата и алкохолизма и психиатричните проблеми, а в недовършения „Последният магнат“ (1941 г.) холивудският продуцент Мънро Стар е обсебен от млада жена, която прилича на починалата му съруга.

Между романите Фицджералд написва невероятно количество разкази. От „Диамант, голям колкото хотел Риц“ (1922 г.) – за семейство, което буквално живее на върха на диамантена планина, до комичния, но печален цинизъм на холивудския писач в „Пат Хоби, сценарист в Холивуд“, (1940–1941 г.), те включват многобройни минишедьоври, където повечето герои са самотни аутсайдери или оптимистично настроени младежи, обречени на разочарование.

Фицджералд никога не остава доволен от постигнатото и все пак е повлиял на много писатели до ден днешен. В романа на Чарлз Джаксън от 1944 г. „Изгубеният уикенд“ главният герой, който е преподавател, взема екземпляр на „Великият Гетсби“ от рафта и казва на студентите си по литература: „Няма такова нещо като безупречен роман. Но ако все пак съществува, ето го.“

Из „Великите съвременни писатели„, Анди Туи и Каралайн Тагарт

Отзиви

Все още няма отзиви.

Бъдете първият написал отзив за “Пат Хоби, сценарист в Холивуд”

Също може да ви хареса…