Писмата на Левски

29.90 лв.

  • съставител: Цветолюб Нушев, Тодорка Томова
  • издателство: Сдружение „Българска история“
  • редактор: Мартин Чорбаджийски
  • година: 2019
  • страници: 304
  • корица: твърда
  • ISBN: 9786197496154

Изчерпан

Описание

Представяме ви първото самостоятелно издание на писмата на Апостола, съдържащо фототипна част и разчетен текст.

„Писмата на Левски“ е точно такова, каквото се очаква да бъде – луксозно издание с твърди корици, което да заеме почетно място в семейната ни библиотека. Чрез него всеки ще има възможност да се докосне до епистоларното наследство на Апостола, но също и да се запознае с неговите мисли, желания и тревоги.

Книгата съдържа 60 избрани писма. В първата част на изданието ще откриете автентичните им изображения от архива на Националната библиотека, а във втората – разчетен текст, запазващ изцяло оригиналния изказ и правопис. Именно тази автентичност ще помогне на читателя за осмислянето на човека Васил Кунчев, призван да се превърне в героя Левски.

Множеството пояснителни бележки внасят контекст в съдържанието и добавят огромна научна стойност на написаното. Нещо повече – разчитането и подборът на писмата е дело на изтъкнатите специалисти Цветолюб Нушев и Тодорка Томова, посветили живота си на изследване на документалното наследство на Апостола.

Във времена, когато личността и заветите на Левски са обект на спекулации и сензации, а и все повече се дистанцират от нашата действителност, подобна книга е повече от необходима.

„За Левски се писаха много книги.“ Това заключение на известния историк Димитър Страшимиров, който пръв прави опит за цялостно систематизиране на документалното наследство на Васил Левски, показва, че още през далечната 1929 година българското общество проявява голям интерес към Апостола на свободата. От тогава до сега обемът на материалите, посветени на неговия живот и дело, се е увеличил още повече.

Но обемът вероятно ще продължава да расте, защото все още не знаем достатъчно за Левски или поне не колкото би ни се искало, а същевременно сякаш винаги ще имамe нужда от него, ще се обръщаме към неговия житейски път в търсене на съвети, насоки и отговори, ще се опитваме да черпим вдъхновение от този човек и делата, които извършва.
Така всяко следващо поколение ще се изправи пред задачата да се опита да разбере и осмисли този необикновен живот и заветите му съобразно своята собствена епоха, но и отчитайки времето, в което самият Левски е живял.

Най-непосредственият начин да се опознае един човек, е чрез собственото му слово. Това е и целта на настоящото издание – да предостави на читателите възможността да се докоснат до документалното наследство на Васил Левски чрез част от неговите писма.

Разглеждайки писмата на Левски, ясно се забелязват няколко неща, на които той изключително силно държи – вишегласието като най-разумния начин за вземане на решения в така отговорната работа по освобождението на българския народ. Именно работата е следващото нещо и Апостола отделя особено внимание върху необходимостта човек да се отдаде изцяло на нея, без да очаква нещо за самия себе си или да се стреми към слава. И разбира се, тук не бива да пропускаме свободата като предварително и необходимо условие за просперитета и благосъстоянието на всеки един народ. Eдва ли ще е грешка да заключим, че именно тя е основната причина Левски да посвети живота си на останалите хора.

Автентичните свидетелства на самия Левски ни показват и неговите различни лица. От една страна, водач с добър характер, обръщащ се с разбиране към всички онези, които милеят за българския народ, но от друга, един безкомпромисен революционер, осъзнаващ, че пътят към свободата не може да бъде извоюван с хубави думи и благи намерения, а напротив, изисква борба, изисква саможертва. Всичко това ни помага да погледнем на Васил Иванов Кунчев не като на някакъв далечен митологичен и недостижим образ, а като на човек, допускащ грешки, изпитващ нормални човешки емоции както всички останали, но непримирим към заобикалящия го несправедлив свят и отказващ да затвори очите си пред реалността. Точно обратното, той си поставя тежката задача да я промени.

Разглеждането на личността на Дякона по този начин може да ни помогне да осмислим и нашето отношение към неговото наследство, да ни вдъхне надежда, че независимо от грешките, препятствията и разочарованията, които ни очакват, трябва да вярваме, че и ние можем да последваме примера му и да допринесем за една положителна промяна в свободната българска държава, за която Левски така силно е мечтал.
При подбора на избраните писма се отчитат няколко фактора: връзките на Левски с други известни възрожденци и дейци на националноосвободителното движение, писма, касаещи въпросите по организацията и създаването на комитетите в българските земи, самите душевни терзания на Апостола и неговите мечти, надежди, стремежи, но също така проблемите и предизвикателствата, пред които се изправя. Достатъчно е за примери да посочим убийството на слугата Стойчо Гиргинов, новината за смъртта на Ангел Кънчев, проблемите на Левски с Димитър Общи, отношенията с БРЦК и емиграцията, трудността по набавянето на оръжие и муниции.
Изданието е структурирано така, че читателят да може да се запознае с част от оригиналните писма на Левски, съхранявани в Дигиталния архив на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, представени фототипно в началото, а след това да види и техния разчетен текст. За целта е използван прочитът на Цветолюб Нушев и Тодорка Томова, който те правят във втория том на монументалния труд „Васил Левски. Документи в два тома. Техен е и археографският предговор.

В самия край е представена и легендата на документите, в която са посочени, освен всичко друго, точните сигнатури на писмата в Националната библиотека, тяхното състояние и външен вид, а след това са изведени и обозначения на използваните съкращения.

Допълнителна информация

Тегло 0.720 кг
Размери 17 × 23 × 2 см

Отзиви

Все още няма отзиви.

Бъдете първият написал отзив за “Писмата на Левски”

Също може да ви хареса…