Там, където не сме

17.00 лв.

  • автор: Георги Господинов
  • издателство: Жанет45
  • оформление: Яна Левиева
  • редактор: Биляна Радославова
  • година: 2016, второ издание
  • страници: 128
  • корица: мека
  • ISBN: 978 619 186 282 5

Описание

„Там, където не сме“ – новата поетическа книга от Георги Господинов събира стихове, писани през последните десет години и неиздавани досега. Тя е пета по ред след вече класическите му стихосбирки от 90-те „Лапидариум“ и „Черешата на един народ“, след „Писма до Гаустин“ (2003) и общото им издание в антологията „Балади и разпади“ (2007). Господинов често казва, че внася контрабандно поезия в своите романи. Но е вярно и обратното – можем да открием ненаписани романи, контрабандно внесени в стиховете му.

В стихосбирката има нещо от личната и световна меланхолия на „Физика на тъгата“, от новата тревожност в градовете на света. Според автора „Там, където не сме“ е книга не за пътуването, а за чезненето, за тягата към едно мечтано и винаги убягващо другаде („друг ад е“). Според проф. Хенрике Шмид това вече не е просто черешата на един народ, а черешата на света.

Едно дългоочаквано завръщане на поета Георги Господинов.

Георги ГосподиновГеорги Господинов (1968) е един от най-превежданите български автори след 1989 г. Автор на стихосбирките: „Лапидариум“ (1992), „Черешата на един народ“ (1996, 1998, 2003), „Писма до Гаустин“ (2003) и „Балади и разпади“ (2007). Съавтор е на две книги-мистификации „Българска христоматия“ (1995) и „Българска антология“ (1998). Книги с негова поезия са преведени на немски, македонски, чешки и португалски.
Романът му „Естествен роман“ (осем издания на български) е публикуван на 22 езика, сред които френски, английски, немски, испански, италиански, датски, чешки… Англоезичното издание (Natural Novel. London: Dalkey Archive Press, Normal, 2005) получава отзиви в „New Yorker“, „New York Times“, „Guardian“, „The Times“. Според  „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” романът е „малък изискан шедьовър”,  а “Le Courrier” (Женева) го нарича “машина за истории”. Сборникът с разкази „И други истории“ (2001) излиза във Франция, САЩ, Чехия, Македония, Австрия, Италия, Полша. Американското издание на книгата е номинирано за най-престижната световна награда в жанра „Франк О’Конър”. Разказ на Господинов е включен в американската антология “Best European Fiction 2010”.

Автор е на изследването „Поезия и медия. Кино, радио и реклама у Вапцаров и поетите на 40-те години на 20 век“ (2005). Съставител е на сборника „Аз живях социализма. 171 лични истории“ (2006) и съавтор на „Инвентарна книга на социализма“ (2006).
Георги Господинов е автор на пиесата „D.J.„, която печели Годишната награда „Икар“ за най-добър български драматургичен текст (2004). Преведена е на руски, френски, немски и английски, поставяна в Австрия и Франция. Най-новата му пиеса “Апокалипсисът идва в 6 вечерта” (2010) печели Аскеер за най-добър драматургичен текст. Играе се в МГТ “Зад Канала” с режисьор Маргарита Младенова. Пиесата е избрана за международния театрален фестивал в Манхатън, Ню Йорк – “hotINK at the Lark” и ще има американска реализация през февруари 2014 г. В Балтимор, САЩ.

Пише сценарии за късометражни филми, последният от които „Омлет” (реж. Н. Косева) е отличен от журито на кинофестивала Sundance 2009.
Сред другите проекти на Георги Господинов са издадените от ИК Жанет 45 графичен роман “Вечната муха” (трагикомикс, 2010) в съавторство с Никола Тороманов, събрано издание на пиесите „Апокалипсисът идва в 6 вечерта/DJ“ в комплект с радиопиеси предоставени от БНР(DVD), (2011).

Романът на Георги Господинов „Физика на тъгата” (2012) се превърна в литературно събитие. Носител е на:

Националната литературна награда „Христо Г. Данов”, Наградата на читателите за най-продавана книга „Цветето на Хеликон”, на Литературната награда на София и на Наградата „Български роман на годината” връчвана от фонд „13 века България”. Романът вече е публикуван на италиански (Fisica della Malinconia, Voland, 2013) с множество положителни рецензии. Предстои издаването му на английски, немски, сръбски, словенски… Романът е сред най-продаваните книги в България според класациите на основните книжарски вериги.

Георги Господинов пише световен роман, който е и български”, според критика Митко Новков. Роман, който се обръща и те поглежда в лицето. И разбираш, че те е прочел», пише Юлия Роне.

Невидимите кризи” (2013) – новата книга на Георги Господинов с есета и истории – една от най-търсените книги през годината, съвпадна с българските вече видими кризи.

През август 2013  от печат излезе новата му книга с разкази „И всичко стана луна, заедно с новото издание на книгата „И други истории”.

Италианските литературни сайтове избраха неговата „Физика на тъгата” за една от трите най-важни книги, излезли през годината на полуострова. Романът е в номинациите на наградата Фон Резори. Немските вестници Франкфуртер алгемайне цайтунг, Зюддойче цайтунг, Тагесшпигел определят „Физика на тъгата” като образец за голяма европейска литература, лабиринт, от който не искаш да излезеш. Австрийското радио и телевизия избра романа сред 10-те най-добри книги за март 2014.

Допълнителна информация

Тегло 0.130 кг

Отзиви

Все още няма отзиви.

Бъдете първият написал отзив за “Там, където не сме”